Czy można używać pendrive jako stałego, dodatkowego dysku?
Parę lat temu, gdy dodatkowe nośniki pamięci w postaci pendrive debiutowały w naszym kraju, raczej nikt nie spodziewał się tego, że będzie to rozwiązanie, które na stałe wpisze się w kontekst użytkowania komputerów osobistych. W gruncie rzeczy, było to spowodowane faktem, że ówczesne sprzętowe realia wyglądały nieco inaczej, niż przedstawia się to dzisiaj.
Weźmy sobie na przykład kwestię pojemności – gdy kilka lat temu ktoś miał pendrive przekraczający swoim rozmiarem pamięci 1GB, to można już było mówić o dużym sukcesie.
Dzisiaj, jak wiadomo, wiele się pozmieniało, a co za tym idzie, mamy do wykorzystania znacznie więcej możliwości, o bardziej zaawansowanych parametrach i dlatego, można mówić o szerszym wachlarzu zastosowań dla tych niepozornych, małych, a jednocześnie bardzo pomocnych i użytecznych rozwiązań sprzętowych.
Oczywiście, przy większych nośnikach można wykorzystać pendrive jako dodatkową dyskową przestrzeń, warto jednak mieć na uwadze kilka czynników. Pojemność nie jest decydującym elementem w tej kwestii. Ważniejsze są takie parametry, jak prędkość przesyłu danych, a także – jakość funkcjonowania takiego sprzętu. W skrócie mówiąc, trzeba unikać niewiadomego pochodzenia sprzętów i stawiać na firmy, które serwują sprawdzone i naprawdę wysokiej jakości pendrive. W tym gronie, warto wymienić Verbatim, a także BASF czy Kingston. Wybór którejś z tych marek będzie gwarancją dobrego, wydajnego trybu pracy pendrive.
Zważywszy na to, że konteksty użytkowania komputerów są różne, nie zawsze pendrive będzie dobry jako dodatkowa dyskowa przestrzeń. Rynek oferuje dzisiaj bardzo wiele dysków przenośnych, o pojemności 150 czy 250 GB, które możemy kupić za naprawdę rozsądne pieniądze.
Mając to na uwadze, w dłuższej czasowej perspektywie, raczej niezbyt sensowne będzie robienie z tak małego nośnika dodatkowej dyskowej przestrzeni. Jest wiele rozwiązań, które możemy wykorzystać w ramach alternatywy, takie jak na przykład dyski internetowe. Ich popularność ciągle rośnie, bowiem na rynku praktycznie cały czas ostatnio pojawiają się nowe serwisy, które oferują dyskową przestrzeń i to często zupełnie bez opłat. To powinno przekonać osoby, które za jedno z głównych kryteriów stawiają właśnie koszta dotyczące organizacji dyskowej przestrzeni.